Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 9 Вересня 2015 р.

Щодо статусу старости об’єднаної територіальної громади.

Щодо статусу старости об’єднаної територіальної громади.

Положеннями статті 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

5 березня 2015 року набрав чинності Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 05.02.2015 року.

Так, у Хмельницькій області на сьогодні утворено 24 об'єднані територіальні громади. У 23 ОТГ перші вибори обласна рада призначила на 25 жовтня 2015 року, в Новоушицькій селищній об'єднаній територіальній громаді - на 1 листопада 2015 року.

У зв'язку із об'єднанням громадян цікавить питання визначення статусу старости в об'єднаній територіальній громаді.

У Законі України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» зазначено, що у населених пунктах, котрі не визначені адміністративними центрами, обиратимуть старосту на строк повноважень місцевої ради (на 5 років). Він є посадовою особою місцевого самоврядування та керується у своїй діяльності Положенням про старосту.

До основних повноважень старости належать:

1) представництво  інтересів жителів села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради;

2) сприяння жителям села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;

3) участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села, селища;

4) внесення пропозицій до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного села, селища виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їх посадових осіб та інші обов'язки, визначені Положенням.

Положення про старосту мають затверджувати сільська, селищна, міська рада відповідної об'єднаної територіальної громади. У Положенні визначаються права і обов'язки старости, порядок його звітності, інші питання, пов'язані з діяльністю старости.

Староста обирається в порядку, визначеному Законом України «Про місцеві вибори». Вибори старости проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія відповідного населеного пункту (села або селища) у складі об’єднаної сільської, селищної, міської  територіальної громади (тобто обраним вважається кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів виборців).